Restrukturyzacja kredytu – co, gdzie, kiedy?

Nie często słyszymy o takiej możliwości jak restrukturyzacja kredytu. Restrukturyzacja kredytu to zmiana warunków spłaty kredytu na pewien okres, lub do końca trwania umowy kredytowej. Dzięki temu można dostosować warunki spłaty kredytu do aktualnej sytuacji finansowej. Kredyty długoterminowe zaciągamy w banku nawet na kilkadziesiąt lat. Ciężko więc przewidzieć jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa po kilku latach. Dzięki restrukturyzacji bank daje kredytobiorcy szansę spłacania zadłużenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów za przeterminowane płatności.

Co zmienić w umowie z bankiem?

Do najczęstszych zmian w umowie o jakie wnioskują kredytobiorcy jest wydłużenie okresu kredytowania. Dzięki temu zmniejsza się wysokość comiesięcznej raty. Mimo, iż całkowity koszt kredytu wówczas wzrasta ponieważ trzeba zapłacić więcej odsetek ,to jednak wielu kredytobiorców decyduje się na taki krok. Inną równie częstą zmianą jest zmiana daty wymagalności kredytu, czyli termin spłaty raty. W przeciągu lat kredytowania zdarza się, że zmieniamy pracę i wówczas wynagrodzenie otrzymujemy na przykład dziesiątego dnia miesiąca, a nie jak wcześniej, pierwszego dnia miesiąca. Przez to spłacamy ratę po wyznaczonym terminie bo czekamy na wpływ wynagrodzenia na konto. Opóźnienie w spłacie raty powoduje, że naliczane są odsetki, wysyłane są do nas monity, których koszt musimy pokryć. Lepiej więc pójść do banku i zmienić datę na korzystniejszą dla nas. W niektórych bankach istnieje także możliwość tak zwanych „wakacji kredytowych”. Polegają one na zawieszeniu spłaty raty na okres od 3 do 6 miesięcy. Jest to przerwa w spłacie kredytu w wyjątkowych sytuacjach, które trzeba w banku udowodnić. Po okresie „wakacji kredytowych” raty powracają w niezmienionej formie.

Co zrobić by uzyskać restrukturyzację?

By uzyskać restrukturyzację kredytu należy udać się do banku by złożyć odpowiedni wniosek wraz z wymaganymi załącznikami. Do załączników tych wliczają się: dokumenty potwierdzające dochód na przykład zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy i dokumenty związane z naszą sytuacją materialną. Musimy także podać i udowodnić przyczynę z której wynikają problemy ze spłatą raty. Do banku najlepiej udać się jak najszybciej, gdy tylko pojawiają się problemy z terminową spłatą rat. Oczywiście samo złożenie wniosku do banku nie zwalnia z bieżącego płacenia rat w terminie, więc do momentu jego pozytywnego rozpatrzenia należy nadal je spłacać. Restrukturyzacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem w kryzysowych sytuacjach. Warto więc wybrać się do banku, bo obu stronom zależy na spłacaniu zaciągniętego zobowiązania.