O czym należy pamiętać, decydując się na kredyt?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których spory zastrzyk pieniędzy jest wręcz niezbędny. Mowa tu zarówno o tych bardziej przyjemnych wydatkach, jak wakacje czy zakup nowego samochodu, ale również o sytuacjach nieco bardziej przykrych, na przykład drogie leczenie czy konieczność zakupu leków. W każdym z tych wypadków warto zastanowić się nad kredytem. Kredyty gotówkowe nie są jednak przesadnie łatwe do uzyskania i wiążą się z dużą odpowiedzialnością, więc przed podjęciem odpowiednich kroków warto zapoznać się ze wszelkimi radami i sugestiami oraz rozważyć, czy wzięcie kredytu w danej sytuacji faktycznie ma sens.

Pierwsza sugestia jest zarazem jedną z najważniejszych: otóż, kredyty gotówkowe wymagają dogłębnego zbadania naszych możliwości finansowych. Zdolność kredytowa jest jednym z głównych czynników wpływających na decyzję banku w sprawie ewentualnego przyznania go nam. Warto przeanalizować, czy jesteśmy w stanie zobowiązać się finansowo na okres, nad którym myślimy - może to być nawet pięć, dziesięć lub piętnaście lat. Weźmy pod uwagę nie tylko nasze dochody, ale i wszelkie wydatki. Oczywiście nie możemy przewidzieć sytuacji losowych, przez które nasza sytuacja finansowa w pewnym momencie może znacznie ucierpieć, ale musimy mieć świadomość, że takowe również się czasem zdarzają. Niestety, często nie mamy na nie wpływu. W razie stosunkowo niewielkich dochodów lub dużych wydatków warto pomyśleć nad rozłożeniem rat kredytu na dłuższy okres, niż początkowo zakładaliśmy. Wtedy jego spłacanie może być dużo mniej uciążliwe dla stanu naszego konta - comiesięczna suma, którą musimy spłacić, będzie mniejsza. W tym wypadku trzeba też wiedzieć, że wraz z wydłużeniem czasu trwania zwiększają się także odsetki, które po dokładnym podliczeniu mogą w żadnym stopniu nie zachęcać do zdecydowania się na tę opcję.

Zanim podejmiemy decyzję na temat rodzaju, czasu trwania oraz wysokości kredytu, warto przeanalizować oferty wielu banków. Kredyty gotówkowe występują obecnie w ogromnej liczbie kombinacji, a każdy bank ma do zaoferowania wiele opcji zaciągnięcia takowych. Powinniśmy na spokojnie pomyśleć nad naszymi potrzebami, oczekiwaniami i możliwościami w kwestii kredytu i poszukać oferty, która we w miarę jak największym stopniu będzie się z nimi pokrywać. Obecnie nie jest to trudne, wystarczy tylko poświęcić trochę czasu na szukanie. Grunt, żeby podejmować decyzję z rozsądkiem i bez nagłych impulsów. Może to nas zgubić i pogrążyć nasze finanse na wiele, wiele lat.

Rozsądek i roztropność to najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać przy decydowaniu się na jakiekolwiek kredyty gotówkowe. Nie dajmy ponieść się emocjom. Pamiętajmy również, żeby w miarę możliwości jak najdokładniej oszacować kwotę, której potrzebujemy na spełnienie danego celu; nie ma sensu bowiem zaciągać kredytu na zbyt dużą sumę. Musielibyśmy płacić wtedy odpowiednio większe odsetki.