Kredyt gotówkowy – co zrobić, gdy zalegamy ze spłatą

Kredyt gotówkowy może być dla wielu z nas ciekawą formą na uzyskanie dodatkowej gotówki, która może wesprzeć nas w przypadku nieplanowanych wydatków lub większych zakupów, które musimy poczynić, a na które nie mamy pieniędzy. Co jednak, jeśli okaże się, że nie jesteśmy w stanie go spłacić?

Opóźnienia w spłacie mogą wynikać z różnych przyczyn, niekiedy są to tymczasowe problemy z zatrudnieniem czy nieprzewidziane wydatki, które zaburzą spłatę kolejnej raty. Jak się w takiej sytuacji zachować? Na pewno nie należy udawać, że problem nie istnieje. Warto też powstrzymać się od pochopnych decyzji, jak zaciąganie kolejnej pożyczki na spłatę starego zobowiązania. Warto posłuchać ekspertów i zdać sobie sprawę z tego, że problem niespłaconych zobowiązań dotyczy wielu osób. Pamiętajmy, że w znacznej mierze to od nas zależy jak rozwinie się sytuacja. Po pierwsze, jeśli to chwilowe kłopoty, zacznijmy od próby ograniczenia zbędnych wydatków. Tak, abyśmy byli w stanie zapłacić za zobowiązania pokroju rachunków, zakupów czy raty kredytowej. Jeśli posiadamy kartę kredytową, część zobowiązań możemy uiścić za jej pomocą. Pamiętajmy jednak, że aby nie ponieść kosztów, musimy zmieścić się w okresie bezodsetkowym.

Jeśli wiemy, że nie uda nam się w terminie spłacić raty kredytu koniecznie skontaktujmy się z bankiem, możemy np. złożyć wniosek o zmianę warunków spłaty zadłużenia. Nie czekajmy do ostatniej chwili, bo może wiązać się to z poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy, że nie tylko nam zależy na spłacie zobowiązania, bank też woli otrzymać swoje pieniądze z powrotem bez dodatkowych komplikacji. Dlatego warto negocjować. Banki umożliwiają niekiedy wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, czasami możliwa jest też karencja w spłacie kapitału, dzięki czemu spłacamy mniejsze raty. Pewnym rozwiązaniem może być też zmiana rat z malejących na równe albo skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych. Czym są wakacje kredytowe? To okres w którym nie musimy spłacać kredytu. Szybki kontakt z bankiem pozwoli nam na negocjowanie lepszych warunków rozwiązania kłopotu.

Jeśli nasze kłopoty ze spłatą zobowiązania wynikają z posiadania kilku kredytów, możemy zastanowić się nad zamienieniem kilku drobnych zobowiązań w jedno duże. W ten sposób będziemy spłacać mniejszą ratę, choć wydłuży się okres spłaty. Inną możliwością jest tak zwane refinansowanie kredytu czyli przeniesienie go do innego banku. Warto to rozważyć pod warunkiem, że nowy bank zaoferuje nam lepsze warunki spłaty. Jak widać możliwości jest sporo. Jeśli obawiamy się konsekwencji związanych z opóźnieniem w spłacie zajrzyjmy do umowy, powinniśmy w niej znaleźć zapis dotyczący konsekwencji związanych z opóźnieniem. Czasami możemy wnioskować też o odroczenie terminu spłaty raty, wtedy bank zacznie później naliczać odsetki za zwłokę.

A co jeśli po prostu przegapimy spłatę raty kredytu? W takim przypadku bank naliczy najpewniej odsetki karne, nie mogą być one jednak wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej. W takim przypadku powinniśmy niezwłocznie zwrócić pieniądze. Bez względu na to, z jakich powodów spóźnimy się z ratą kredytu nie warto zwlekać z kontaktem z bankiem. Może nas to bowiem narazić na kolejne konsekwencje. Jeśli mamy taką możliwość, warto uregulować chociaż część zobowiązania, na pewno zadziała to na naszą korzyść. Bank może pójść nam na rękę i przesunąć czas spłaty nawet o kilka miesięcy. Wspólnie z nim wybierzemy rozwiązanie, które będzie korzystne dla obu stron.


Write here what you want.