Co może poprawić proces zadłużenia?

Kredytobiorca może realnie zwiększyć szanse na opłacalny kredyt gotówkowy, ale musi przeanalizować dokładnie sytuację życiową, zawodową, a także perspektywy utrzymania regularnych dochodów. Jakie pytania warto zadać przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego?

Stabilność zatrudnienia u znanego (popularnego) pracodawcy

To duże ułatwienie przy składaniu wniosku kredytowego, ponieważ wielu pracodawców posiada wręcz pewny status w bankach detalicznych. Jeżeli natomiast prowadzisz własną działalność gospodarczą, do tego od niedawna możesz liczyć się z potrzebą zabezpieczenia kredytu gotówkowego, a wręcz z domową obsługi wniosku. Wynika to ze struktury podejmowania ryzyka przez bank. Mocno promuje się kredytobiorców zatrudnionych na umowę o pracę. Minimum kilka (2/3) lata u jednego pracodawcy to również bardzo ważna zaleta. Oznacza jednoznacznie uzyskanie stabilności dochodów. Niestety w bankach trudno mówić o akceptacji systemów prowizyjnych, nietypowych, nawet dobrze wyglądających na koncie.

Potencjał poręczenia kredytu gotówkowego

Poręczenie może pochodzić od członka rodziny, współpracownika, a nawet występuje już w płatnej, niestety mocno ryzykownej wersji. Płatne poręczenia to problematyka śledzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W płatnym poręczeniu zobowiązujesz się do wykupienia ubezpieczenia, a na wypadek wpadki ze spłatą dług uregulujesz poręczycielowi, a nie bezpośredniemu kredytodawcy. W przypadku płatnego poręczenia występuje przeniesienie wierzytelności, dość ryzykowne pod kątem kosztów. Oczywiście najlepiej starać się o poręczenie w rodzinie. To dla banku jasna informacja ograniczająca ryzyko obsługi zobowiązania.

Małżeństwo, czy rozdzielność majątkowa

Małżeństwa bez rozdzielności majątkowej radzą sobie bardzo dobrze w bankach, ponieważ nawet przy drobnych brakach w zdolności kredytowej można połączyć dochody partnerów życiowych i w ten sposób podpisać umowę na znaczą kwotę, często maksymalną zapisaną w ustawie o kredycie konsumenckim. Z drugiej strony rozdzielność majątkowa może zabezpieczać bardziej interesy jednego z małżonków. A drugi w tym czasie podejmuje po prostu większe ryzyko biznesowe, bez uszczerbku na interesach drugiej strony.