Zalety i wady kredytów hipotecznych – dlaczego wiele osób zaciąga takie zobowiązania?

Kredyty hipoteczne mogą być w wielu sytuacjach naprawdę interesującym rozwiązaniem. Wszystko zależy jednak od szczegółów indywidualnego przypadku. Pod uwagę należy wziąć zarówno to, jakie oferty dostępne są na rynku, jak i to, jak prezentuje się nasza sytuacja finansowa. Nie ulega wątpliwości, że kredyty hipoteczne mają swoje wady i zalety. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, jeśli przymierzamy się do skorzystania z takiej formy dodatkowego finansowania swojego przedsięwzięcia. Kredyty hipoteczne kojarzą się głównie z celem, jakim jest zakup nieruchomości – to jednak nie jest jedyne ich zastosowanie, ponieważ spotkać można także chociażby kredyty hipoteczne konsolidacyjne. Wszystko zależy więc od umowy z instytucją bankową. Szczegóły nieraz mogą mieć bardzo duży wpływ na całokształt zobowiązania, dlatego należy być dokładnym w swoich analizach.

Wśród zalet kredytów hipotecznych z pewnością można wymienić fakt, że takich ofert na rynku jest dosyć sporo i nieraz bywają one naprawdę atrakcyjne. Poza tym z założenia kredyty hipoteczne obejmują wysokie kwoty, ponieważ podstawowym celem takich zobowiązań jest finansowanie zakupu nieruchomości. Dzięki tego rodzaju zadłużeniu osoby marzące o zakupie własnego domu lub mieszkania mogą to zrobić niejednokrotnie szybciej, niż gdyby miały czekać na to, aż uda im się samodzielnie uzbierać niezbędną kwotę.

Jeśli chodzi o wady kredytów hipotecznych, niewątpliwie trzeba mieć na uwadze, że jest to zobowiązanie o charakterze długoterminowym. Nierzadko obowiązki związane ze spłatą zadłużenia będą na nas ciążyć przez wiele lat. Poza tym tego rodzaju rozwiązania wiążą się z kosztami, które jesteśmy zobligowani ponieść. Kredyty hipoteczne nie są dostępne dla każdego – trzeba mieć adekwatną zdolność kredytową oraz mieć możliwość wniesienia wkładu własnego w wymaganej przez bank kwocie. Jest ona określona procentowo w stosunku do wartości nieruchomości, którą chcemy nabyć. Choć tego rodzaju kwestie mogą być postrzegane jako utrudnianie dostępu do kredytów hipotecznych, w rzeczywistości służą one temu, aby zapobiegać zaciąganiu tak poważnych zobowiązań przez osoby niewypłacalne. Ważne jest także to, że kredyt hipoteczny wymaga ustanowienia zabezpieczenia spłaty na nieruchomości. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia kredytobiorcy.